Przygotowania do budowy

Glina i słoma, główne budulce już są.

Do wykonywania bloczków, a potrzebnych ich będzie dość sporo,szacujemy, że ok 3500 szt. Potrzebujemy dwóch głównych składników: słomy i gliny. Słoma żytnia zeszłoroczna pochodzi od gospodarza z Miejsca Piastowego. Słoma, która mamy nadzieję wystarczy na cały dom kosztowała razem z transportem ok. 1000 zł - niewiele jak na jeden z glównych materiałów.

 Nasza słoma

Gline początkowo chcieliśmy użyć z naszej działki okazało się jednak, że jest dość kamienista i przez to trudna do mieszania. Postanowiliśmy kupić trochę gliny w cegielni w zagórzu. Dwie wielkie wywrotki to koszt z transportem ok. 1300 zł, też mamy nadzieję, że wystarczy na cały dom....

W budowie naszego domu postanowiliśmy zastosować technikę 'gliny lekkiej', ktora polega na formowaniu  bloków gliniano słomianych we wcześniej przygotowanych formach i prasach. Technologia nazywa się 'glina lekka' ponieważ bloki gliniano-słomiane nie bedą staniowiły konstrukcji domu, tę rolę bedzie pełnił szkilet drewniany, który następnie zostanie obłożony suszonymi pustaklami słomiano-glinianymi. Określenie 'lekka' ma też związek z zawartościa słomy w całej miksturze ktorej jest dość sporo mniej więcej w proporcji 2:1 w stosunku do gliny.

Do mieszania mikstury przygotowaliśmy metalowe koryto o wymiarach 1,2m x 4m. Mieszanie będzie odbywało się przez pierwsze kilka dni ręcznie później zastąpimy je maszynowym do którego będziemy używać koparki!

A oto nasze sprzęty:

Forma do tworzenia pustaków. Początkowo miała być otwierana jednak ten pomysł się nie sprawdził, forma została zbita gwoźdźmi na stałe.

Do ściskania zawartości formy mamy dwie średniowiecznie wyglądające prasy.

Obliczyliśmy, że używając pras jesteśmy w stanie 'ubić' zawartość formy z siłą ok 450kg. Więc powinno wystarczyć.

Narzędzie główne koryto do mieszania koparką oraz specjalna opatentowana nakładka do łyżki koparki, która ma ułatwić mieszanie.

Przypominamy pomysł jest chroniony patentem :)

 

Wielke momenty podczas przygotowan do budowy:

Transport koryta (troche było ciężkie)

Koryto juz na placu budowy. Dzięki chłopaki za pomoc:)

Kategoria:

Projekt i realizacja YASNE.PL
Drupal i Wordpress ekspert. Strony www, sklepy internetowe, portale społecznościowe, projekty graficzne.