Dlaczego z gliny?

Nie jesteśmy w stanie spamietać ile razy zadano nam to pytanie po informacji, że nasz dom jest wykonany właśnie z tego materiału.

Odpowiedz nie jest jednoznaczna, a za budowa domu z tego materiału przemawiało bardzo wiele argumentów. Okazuje się że glina nie jest materiałem nowym oraz rzadkim w użyciu, co trzeci dom na świecie jest właśnie zbudowany z tego materiału. Większość osób w tym momencie powie że domy te wybudowane zostały krajach o ciepłym klimacie, bez deszczu itd. Okazuje się że nie ma nic bardziej mylnego. Wiele domów istnieje u naszych zachodnich sąsiadów, dla przykładu we Francji, w okolicach Lionu, 75 proc. budynków jest ulepionych z gliny. W Wielkiej Brytanii tylko w dwóch hrabstwach Devon i Cornwallia doliczono się ponad 50 tys. takich budynków, co ciekawe domy te, w tym deszczowym kraju, maja przeciętnie po 200-300 lat.Tak wiec żywotność budynków z tego budulca została sprawdzona i potwierdzona.

 

Dom z gliny wybudowany w 2001 roku w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii w technologii 'cob' 


Jak się okazuje budownictwo z gliny nie ominęło również naszego kraju w okresie przed i powojennym powstało na terenach Polski wiele domów jednorodzinnych, zagród gospodarskich, a nawet kilka obiektów użyteczności publicznej (np. szkoła podstawowa w Kasińce Małej) Jednak dokładna liczba domów jest trudna do ustalenia gdyż propaganda z lat 50 tych, której zadaniem było zniechęcenie do budowania z gliny na rzecz budynków z wielkiej płyty, spowodowała że mieszkańcy i właściciele takich domów zaczęli się tego wstydzić i fakt ten ukrywać.

Szkoła Podstawowa w Kasińce Małej jako jeden z przykładów budownictwa z gliny w Polsce - budynek stoi do dzis i ma się bardzo dobrze.


Jednym z głównych argumentów który przeważył by budować z gliny to właściwości zdrowotne tego materiału. Współczesne badania udowodniły, że glina leczy, ma właściwości - antyalergiczne i antybakteryjne, a poprzez swoje właściwości antystatyczne redukuje zawartość kurzu w powietrzu, zwiększa odporność skóry na mikroorganizmy, zapobiega wysychaniu śluzówki dróg oddechowych, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza. Ponadto w domu z gliny panuje mikroklimat. Jest on ciepły zimą, a chłodny w upalne letnie dni. Mury z ziemi oddychają, a co za tym idzie wchłaniają i wyparowują wilgoć w sposób naturalny, zatrzymując ja na właściwym poziomie. Również na optymalnym dla człowieka poziomie jest utrzymywana wilgotność powietrza ok. 50-60%. Ponadto główny budulec - glina jest materiałem, który występuje niemal we wszystkich miejscach w Polsce. Nie trzeba go transportować, można budować z tego, co jest na miejscu. Poza tym do budowy domów z gliny nie potrzeba żadnych kwalifikacji, wystarczy mieć tylko pewną zręczność, żeby mieszać glinę z dodatkiem wody i słomy i z tego lepić budynki z budowy których będziemy mieli dużo więcej satysfakcji.


Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ budowy domu z gliny na środowisko naturalne. Wystarczy przytoczyć kilka faktów. Całkowity nakład energii do zbudowania domu w różnych technologiach wynosi:

  • w technologii wielkopłytowej 180.000 kWh
  • w technologii tradycyjnej (cegła) 80.000 kWh
  • w technologii (glina drewno) 25.000 kWh,

Należy wiedzieć, że im mniejsze zużycie energii tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Jak widać z powyższych zalet budowy domu z gliny jest wiele. Więcej szczegóły o technice budowy naszej chaty można znaleźć pod linkiem Dzienniku Budowy

Projekt i realizacja YASNE.PL
Drupal i Wordpress ekspert. Strony www, sklepy internetowe, portale społecznościowe, projekty graficzne.