Prace wewnątrz i nie tylko...

Mimo zimy i siarczystych mrozów ekipa Marcina nieustannie pracuje nad ukończeniem naszej chaty.

Dom został przykryty kołderką z białego puchu, wszystkie otwory zabezpieczono by można było w miarę możliwości prowadzić pracę wewnątrz domu.

Powstały ścianki działowe pomiędzy poszczególnymi pokojami i łazienkami. Niektóre z nich wykonaliśmy z gliny, niektóre zostały wypełnione wełną mineralna szczególnie tam gdzie zostały zainstalowane rury z doprowadzeniem ciepłego powietrza. Ocieplony też mamy już sufit i dach, czekamy tylko na kominek by w środku zrobiło sie ciepło i przyjemnie.

dom z gliny

Pojawiła się ekipa od kominka, w ciągu kilku dni mamy już zamontowany kominek, który oprócz tego, że będzie centralną częścią salonu i domu, będzie dostarczał ciepło do wszystkich pięciu pokoi i 5 łazienek. Wszystko za pomocą systemu rur oraz turbiny, kótra będzie przepychała ciepłe powietrze do wszystkich pomieszczeń.

dom z gliny, ekodom

Poniżej efekty prac z ostatnich kilku tygodni, powstały najważniejsze instalacje: kanalizycyjna, wodna oraz elektryczna wraz z przewodami antenowymi.

ekologiczny dom, dom naturalny

dom z gliny w baligrodzie

Dość skomplikowanie wygląda instalacja wodna. W tym miejscu będą podłączone dwa bojlery elektryczne na wodę, hydrofor oraz pralka.

chata z gliny dom z gliny

Poniżej kolejna porcja zdjęć z ostatnich prac wewnątrz chaty.

Na parterze ukończono kominek oraz przygotowano ścianki do zamontowania kuchni. 

dom z gliny baligród

dom z gliny do wynajęcia, chata w bieszczadach

Na piętrze pojawiły się wykończenia ścianek działowych oraz prawie gotowe łazienki, pozostało tylko wstawić prysznice, toalety oraz umywalki.

chata do wynajęcia w bieszczadach

i jak widać na powyższym mamy już okna! 

Okna wykonał lokalny stolarz na zamówienie, nasze okna otwierają się na zewnątrz tak jak to było w dawniej. Do tego potrzebowaliśmy specjanych klamek oraz zamknięc które dość trudno kupić w Polsce dlatego zostały przywiezione z Wielkiej Brytanii gdzie takie okna i zamknięcia są popularne i nadal używane.

chata w bieszczadach dom z gliny, baligródchata w bieszczadach do wynajęcia dom z gliny, baligród

Pojawiły się też drzwi wejściowe

dom w bieszczadch do wynajęcia

Kolejny etap to podłogi. Cały parter zostanie wyłożony cegłami, które stworzą dość oryginalną powierzchnię. 

chata z gliny dom z gliny, do wynajęcia

Powyżej podłoga prawie na ukończeniu. Naszym zdaniem prezentuje się dość oryginalnie. Całość zostanie zafugowana (wypełniona zaprawą cementową) a na samym końcu zabezpieczona impregnate, który jak zapewnia producent stworzy łatwą w utrzymaniu i pielęgnacji podłogę.

Równocześnie kilka zmian miało miejsce na zewnątrz budynku. Po raz kolejny pojawiły się rusztowania (chyba już ostatni) wszystko po to by wykończyć szczyty deskami. W ten sposób ograniczymy powierzchnię ściany która musiałaby zostać otynkowana oraz powierzchnię która narażona byłaby na działanie czynników zewnętrznych, nie wspominając o walorach estetycznych o jakie się wzbogaci nasz dom w ten sposób.

dom z gliny w baligrodzie, dom do wynajęcia w bieszczadach

chata w bieszczadach do wynajęcia

Rozpoczęło się tynkowanie ścian, w pierwszej kolejności ściany wewnętrzne. Do tynkowania używamy zaprawy wapiennej, stworzonej z wapna gaszonego (lasowanego) wkrótce trudno będzie udowodnić, że jest to dom z gliny - jedyny dowód to "okno prawdy".

chata w bieszczadach, pokoje w bieszczadach, dom z gliny

na razie pierwsza warstwa tzw. obrzutka za kilka dni polożona zostanie kolejna warstwa wygładzająca (choć chcemy by nasz tyk został naturalnie nierówny, sprawiał wrażenie kładzionego rękami)

dom z gliny do wynajęcia, chata w bieszczadach, pokój bieszczady

Wcześniej wspomniane "okno prawdy" pozostawione w jednym z pokoi, to w tej chwili jedyny dowód na to, że dom został zbudowany z bloczków glinianych.

Tynk pojawia się na kolejnych ścianach, zaistalowano też drzwi wejściowe.

pokój w bieszczadach, pokoje do wynajecia, chata w bieszczadach

Kolejny etap to bielenie ścian oczywiście naturalnie - wapnem. Każda ze ścian jest malowana trzykrotnie co daje właściwy kolor (krycie). Chata bielona będzie rownież od zewnątrz. 

Kilka fotek aktualnego stanu wnętrza oraz na zewnątrz.

dom do wynajęcia bieszczady, baligród, dom z gliny

pokój w bieszczadach do wynajęcia, wakacje w bieszczadach

nocleg bieszczady, pokój w bieszczadach

W tym samym czasie pojawiły się różne oryginalne dodatki, poniżej klamki, zamki jakie będą w naszym domu.

nocleg bieszczady, pokój w bieszczadach, bieszczady, baligród

cdn....

 

 

 

 

 

 

 

Kategoria:

Projekt i realizacja YASNE.PL
Drupal i Wordpress ekspert. Strony www, sklepy internetowe, portale społecznościowe, projekty graficzne.